Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Je mnoho faktorů, které dokáží ovlivnit to, jak dlouho bude trvat než dřevo vyschne. Tím nejzásadnějším faktorem toto ovlivňujícím je samozřejmě způsob sušení dřeva. Nejlevnějším a nejčastěji používaným způsobem je sušení dřevo venku na vzduchu, avšak nejrychlejší a nejúčinnější dřevo dokážete vysušit ve speciální sušárně na dřeviny.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, tak vězte, že lehce vlhké dřevo bude schnout minimálně 2 týdny v závislosti na jeho velikosti, počasí, vlhkosti a umístění. V případě více navlhlých dřev je pak nutno počítat minimálně s měsíčním časovým horizontem. Každopádně toto všechno jsou pouze minimální hodnoty, po kterých je bezpečné dřevo do krbu vůbec dávat a kdy vám dřevo v krbu chytí - pro úplné vyschnutí dřeva ve venkovním prostředí je totiž doporučován řádově 1 rok v případě naštípaných polínek, a 2 roky u nenaštípaných dřev.

Proč je vlastně důležité, aby dřevo bylo suché? 

Suché palivové dřevo se snadněji zapaluje, bude hořet déle a pomůže vytvořit vyšší plameny - zkrátka postará se o to, aby byl pohled do krbu ještě vizuálně hezčím zážitkem. Proč vlastně suché dřevo déle hoří? Jakožto příklad použijme hasiče, jež používají k hašení vodu, která uhasí žár a plamen -  pakliže tedy vaše dřevo obsahuje značné množství vodní vlhkosti, tak ta bude aktivně působit proti zapálenému ohni a bude jej utlačovat.

Dalším důvodem, proč vždy upřednostňovat vyschlé dřevo je skutečnost, že takovéto dřevo v krbu méně kouří a zároveň lépe voní. Oproti tomu, když se spaluje mokré dřevo, tak se lze častokráte setkávat se zatuchlým zápachem. Opět se tedy jedná o daleko hezčí zážitek, když spalujete suché dřevo. V neposlední řadě je suché palivové dřevo i bezpečnější pro komíny. Odpařená vlhkost totiž stoupá komínem, přičemž uvnitř něj se usazuje a vytváří takzvaný kreosot, jenž může představovat nemalé bezpečností riziko.

Jak urychlit vysychání dřeva?

Pro co nejrychlejší vyschnutí dřeva je potřeba jej nasekat na menší kousky a ty následně vyskládat do malých kup s dostatečným prostorem pro proudění vzduchu mezi jednotlivými polínky. Pokud sušíte dřevo v interiéru, tak je dále nezapomeňte umístit někam, kde bude mít zajištěnu dobrou cirkulaci vzduchu a dostatek tepla - klidně jej tedy umístěte poblíž krbu nebo kamen, případně použijte elektrické topidlo. Při sušení dřeva venku jej nechávejte na místech, kde bude mít co nejdéle přístup ke slunečním paprskům.

Dále ve venkovním prostředí pomůže i to, když nad a pod dřevo umístíte něco, co bude fungovat jako střecha, respektive podlaha. U střechy je důležité, aby nebyla položena přímo na kusech dřeva, neboť by tím mohla znesnadňovat unikání vlhkosti. Vyvarujte se tedy přikrývání dřeva různými plachtami a podobně. Naopak jej nikdy nenechávejte položené na holé zemi, neboť ta rovněž sálá vlhkost a polínka umístěná ve spodu by tak neměla nikdy šanci pořádně vyschnout. 

Jak zjistit, že je dřevo suché?

Dřevo ideálně nařežte už na jaře nebo nejpozději začátkem léta, aby mělo čas důkladně vyschnout (alespoň 6-9 měsíců) před topnou sezónou. Jak ale vlastně takovéto dobře vyschlé dřevo poznat? V porovnání s vlhkým dřevem bude mít nižší hmotnost, světlejší barvu a jeho kůra se bude snáze odlupovat. Dle typu dřeva se po jeho bocích mohou objevit i drobné prasklinky, jež by se u navlhlého dřeva netvořily.

V neposlední řadě se suché dřevo pozná i na dotek - je pocitově teplejší a zároveň se na něm nedrží ani zbytky vlhkosti. Posledním z testů o suchosti dřeva, který můžete provést, je ten zvukový. Jak na to? Klepněte o sebe dvě dřevěná polínka - pokud bude zvuk dutý, tak je dřevo suché.

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam