Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Krbové ventilátory

Krbový ventilátor je vyroben a zkounstruován tak, aby lopatky rozháněly vzduch rovnoměrně po celé místnosti. Součástí ventilátoru je temostatický modul, který funguje podobně jako generátor a napájí malý motor ventilátoru. Krbový ventilátor díky tomuto, nepotřebuje napájení a vystačí si s teplem, které sálá z krbových kamen.

Ventilátor se automaticky rozeběhne při teplotě 50°C. Jeho účinnost je však nejlepší při dosažení vyšších teplot. Tento ventilátor, má oproti konkurenčním ventilátorům vyšší otáčky. Tímto dasahuje vyšší účinnosti a rychlé efektivity. Použitím ventilátoru dosáhnete nejhospodárnjšího (nejlevnějšího) způsobu rozehnání teplého vzduchu rovnoměrně po celé místnosti i za roh.

Výhody ventilátoru na krbová kamna

Krbové ventilátory slouží především k lepší distribuci teplého vzduchu, řádově se teplota na opačném konci místnosti může zvednout i o několik stupňů. Díky tomu lze zajistit velmi efektivní vytápění místnosti, potažmo celého domu.

Horký vzduch jinak totiž primárně proudí směrem nahoru, což způsobuje nerovnoměrné vytápění. Odstranění tohoto jevu současně představuje výrazné finanční úspory, které lze takto ušetřit. Účinnost ventilátoru se pak zároveň samozřejmě odvíjí od rychlosti otáček.

Zvýšení účinnosti zajišťuje také konstrukce samotného zařízení spočívající ve specificky tvarovaných lopatkách. Konstrukce ventilátoru je hliníková, což mu propůjčuje vysokou odolnost a zaručuje dlouhou životnost.

Jak ventilátor funguje 

Ventilátor má nejen vysoce úsporný provoz, ale je také velmi tichý. Jeho chod proto nijak neruší a neomezuje vás při pobytu v místnosti. Vybaven je termostatickým modulem, který napájí malý motor. Vlastní napájení proto nepotřebuje a funguje nezávisle na bateriích nebo přístupu ke zdroji elektrické energie.

Ventilátor se spouští automaticky vlivem tepla. Stačí mu cca 50 °C, nicméně platí, že čím bude teplota vyšší, tím efektivnější je výsledný provoz. A naopak, samoregulační mechanismus způsobuje to, že dojde-li k ochlazení, ventilátor se automaticky vypne.

 Jak ventilátor správně nainstalovat

Zcela klíčové je pro správnou funkci tohoto zařízení proto jeho adekvátní umístění. Mělo by to být na vrchní desce krbových kamen, optimálně v zadní části.

Tepelná odolnost se pohybuje zhruba okolo 340 °C. Jestliže dojde k překročení povrchové teploty topidla, může dojít k poškození ventilátoru. Toto se netýká ventilátorů, které jsou vybaveny stejně jako ty všechny z naší nabídky bimetalovým páskem, který v případě přehřátí, ventilátor nadzvedne a zabezpečí jeho ochlazení. 

Pro který zdroj vytápění se ventilátory hodí 

Ventilátor může být použit na libovolný typ krbových kamen. V závislosti na konkrétních preferencích si můžete zvolit litinová kamna, plechová nebo klasické kachle. Použitelný je rovněž pro krby či sporáky.

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam