Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Výpočet výkonu krbových kamen či krbové vložky

Koupě krbových kamen či krbové vložky s sebou nese i rozhodnutí o tom, jaký výkon by měl váš budoucí krb mít. Proč je to důležité? Špatně zvolený výkon by totiž mohl mít za následek celou řadu negativních konsekvencí, jež by snižovaly užitnou a funkční hodnotu krbu. Nevhodné je přitom jak pořízení krbu s nižším výkonem, tak i krbu s výkonem vyšším, než by bylo záhodno.

"Rádi Vám s přiblížením požadovaného výkonu pomůžeme. Stačí už jen malý krůček..."

ZVOLTE PROSÍM VARIANTU, U KTERÉ VÝKON POTŘEBUJETE POMOCT VYPOČÍTAT

Teplovzdušná verze Zvolte variantu vytápění Teplovodní verze

Rozhodně tedy neznamená, že čím vyšší výkon kamna či vložky mají, tím jsou vhodnější pro kvalitní vytápění. Vyšší výkon totiž vede k přetápění místností a nehospodárnému zacházení s teplem. Navíc se kvůli němu zvyšuje šance na to, že kamna budou dehtovat, což může v dlouhodobém horizontu vést až k jejich poškození. Méně závažnými problémy jsou pak začerňování skel a zápach, jenž je spjat s usazováním dehtu. 

Hlavním důvodem, proč je nízký výkon kamen potažmo krbových vložek problém, je nedostatečná výhřevnost - zkrátka malý výkon není dostatečný na to, aby dokázal vytopit požadované prostory. Tudíž v případě, kdy si nesprávně vyberete krb s nižším výkonem, si budete muset o příjemně vyhřátých místnostech nechat pouze zdát. 

 Co potřebujete znát k výpočtu výkonu kamen / krbových vložek? 

Abyste si sami dokázali vypočítat přibližnou hodnotu výkonu, kterou by měla vaše kamna v ideálním případě mít, tak k tomu budete potřebovat tři základní veličiny: 

  • velikost místností, které chcete kamny vytápět (v m²) 
  • výšku stropů ve vytápěných prostorech (v m²) 
  • tepelnou ztrátu domu 

Zatímco první dva ukazatele si lze snadno najít či naměřit, tak u zjištění tepelné ztráty domu může nastat problém. Ta bývá u novějších staveb vždy uváděna v projektové dokumentaci, avšak u starých domů tomu tak být nemusí. Navíc mnohdy ani člověk neví, kam si dokumentaci uložil. Orientačně se lze tedy řídit na škále od tepelné ztráty 20 W na m3 u nízkoenergetických domů až po 50 W na m3 u starých nezateplených budov. 

Výpočet výkonu svépomocí se hodí zejména v situaci, kdy máte v plánu využívat kamna jakožto sekundární zdroj tepla. V případě využití kamen jako primárního tepelného zdroje je lepší si nechat zpracovat projekt vytápění odborníkem. 

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam