Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Rtuť teploměru neustále den ode dne klesá, a to znamená jediné - blíží se topná sezóna během níž bude potřeba topit v krbových kamnech, abyste si doma zachovali příjemné teplíčko. Jakkoliv jsou večery strávené u rozpáleného krbu příjemné, tak topení v krbu či krbových kamnech s sebou přináší i celou řadu povinností, na něž je potřeba myslet, aby nehrozily žádné komplikace. Řeč je zejména o nutnosti o krb a krbová kamna správně pečovat. 

Důležitá je už samotná příprava krbu na topnou sezónu - z toho vyplývá, že péče o krb začíná už dávno před tím, než do něj přiložíte první polínko. Konkrétně své úsilí věnujte důkladnému vyčištění krbových kamen od veškerého nepořádku. To znamená zbavte jej popela či uhlíků, které v něm zůstaly ještě od minulé topné sezóny. Ze všeho nejdůkladněji se nicméně zaměřte na vyčištění průduchů krbu od sazí, neboť zanesené průduchy by v lepším případě mohly snižovat efektivitu vytápění, v horším případě by mohly být i bezpečnostním rizikem. 

Péči o krb si usnadníte použitím kvalitního topiva 

Mějte ale na paměti i to, že ne všechno zvládnete pročistit svépomocí - na mysli máme především komíny a kouřovody, na něž jsou krby napojovány. Takže je potřeba si na tuto práci najmout profesionální kominíky, kteří jejich útroby vyčistí od usazených sazí. Dokonce je to i vaší povinností, neboť zákon takovouto kontrolu stavu komína/kouřovodu vyžaduje minimálně jedenkrát do roka. V případě, že jste si pro tuto topnou sezónu pořídili nová kamna s kouřovodem, tak se nevyhnete jejich revizi. 

Dále je potřeba myslet i na to, že péči o krb do značné míry ovlivňuje i topivo, které používáte na topení v krbových kamnech. Ideálním scénářem je, že na roztápění budete používat proschlé měkké dřevo nasekané na třísky, případně v kombinaci s dřevitou vlnou, a na topení pak zas dřevo tvrdé (např. dub). Pokud zvolíte nekvalitní či nevhodné topivo, tak “odměnou” za to vám nutnost čistit útroby krbu daleko častěji než normálně. 

Jak často se musí krb čistit? A čím? 

Když už jsme tu nakousli téma intenzity čištění krbu během topné sezóny, tak si povězme i o ideální frekvenci, jak často by se měl krb čistit. Při každodenním používání je doporučováno krby i krbová kamna čistit přibližně jedenkrát za 3-4 dny. Mezi tuto pravidelnou údržbu krbu během topné sezóny určitě musí patřit úklid a vynášení popela. Valnou většinu popela můžete pohodlně vysypat do odpadu z nádobky na popel. 

Avšak popel se v krbových kamnech usazuje i jinde a je tedy potřeba jej ručně vybrat, případně můžete použít vysavač na popel, jenž vám pomůže s rychlejším úklidem krbu. Popel každopádně nikdy v kamnech nenechávejte příliš dlouho, neboť by mohl navlhnout a začít způsobovat korozi. V čištění krbu vám může pomoci i další speciální příslušenství, jmenovat můžeme kupříkladu přípravek na čištění krbů, kamen a sazí Kominík či smetáček ke krbu.  

Péči věnujte i zevnějšku krbu a dvířkám 

Čas od čas je rovněž dobré očistit i venek krbu od prachu - k tomu vám postačí voda a běžný čistící prostředek. Rovněž je dobré zkontrolovat, jestli během každodenního používání nedošlo k nějaké nežádoucí změně, např. k přivření vzduchových ventilků. Zkrátka občas je potřeba věnovat pozornost i takovým drobnostem, které sice nejsou pro fungování krbu zásadní, avšak pomáhají, aby krb dobře vypadal a plnil svou úlohu. 

S udržováním estetičnosti krbu souvisí i nutnost vyleštit prosklená dřívka kdykoliv, kdy se vám během topné sezóny zašpiní. K rozsáhlému zašpinění skel může dojít třeba kvůli špatně zvolenému topivu, jež způsobí vyšší prašnost - opět jsme u toho. Aby se vám tedy vždy dobře koukalo do ohně, tak k vyčištění skel doporučujeme používat speciální čistič krbových skel, který na rozdíl od saponátu, jež lze na čištění rovněž v nouzi použíti, tolik nestéká po skle. 

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam