Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Teplovzdušné a teplovodní krbové vložky doporučujeme obezdít z některých tepelně izolační desky z nabídky. Na výběr je z několika druhů, jako jsou například vermikulitové desky, nebo kalcium silikátové desky. Každý materiál je jiný, každý má jiné vlastnosti, složení a my si dále vysvětlíme, jaké jsou zásadní rozdíly.

Výběr tepelně izolačních desek

 • VERMIKULITOVÉ DESKY
 • KACIUM-SILIKÁTOVÉ DESKY

1. Vermikulitové desky

Vermikulit je 100% zdravotně nezávadný materiál, je přírodní a stavební desky THERMAX jsou také zásluhou technologie studeného lisování nejvíce používané.

Jaké jsou přednosti tepelně izolačních desek THERMAX? 

 • desky Thermax jsou pevné a kompaktní
 • není zapotřebí žádné speciální penetrace, která by zajišťovala čistý provoz topidla
 • neuvolňují při zahřátí a instalaci nebezpečné dráždivé látky (podráždění rukou)
 • piliny vznikající při řezání jsou těžké a padají k zemi. Nevdechujete nic nežádoucího
 • díky bezprašnému zpracování nemáte podrážděné ani oči
 • nedochází k odlupování hran a rohů (ani při nízkých objemových hmotnostech)
 • při stavbě krbu nemusíte nosit ochranou roušku

V minulosti pozici nejpoužívanějších vermikulitových desek zastupovala značka GRENA. Problémem těchto desek byla jejich křehkost a i z tohoto důvodu jsme desky Grena nahradili pevnějšími deskami THERMAX a pro stavbu či obezdění krbu je můžeme jen doporučit.

Jak a čím vermikulit řezat?

Řezání vermikulitových desek stejně jako řezání kalcium-silikátových desek je velice jednoduché a to za pomoci všech pilek na řezání dřeva.

Je potřeba vermikulitové desky penetrovat?

Nikoliv. Vermikulitové desky i díky nízké prašnosti není nutné penetrovat!!!

Jaké lepidlo pro vermikulitové desky použít?

Každý z výrobců doporučuje použít a vyrábí proto svá lepidla. V případě vermikulitových desek THERMAX je to lepidlo GLUE THERMAX 1100 °C

Výrobky Thermax dokonce nemají ze zákona povinný bezpečnostní list, protože není před čím varovat či na co upozorňovat.

Vermikulitové desky THERMAX

2. Kalcium-silikátové desky

V tomto případě můžeme vybírat z několika výrobců kalcium silikátových desek. Ty nejznámější a nejpoužívanější jsou desky Silca a nově Skamotec 225.

Desky SILCA

Jsou to desky německého výrobce a donedávna se jednalo o nejpoužívanější kalcium silikátové desky na trhu. Jejich pevnostní tlak je 1,4 MPa a oproti deskám SKAMOTEC s pevnostním tlakem 2,8 MPa jsou desky Silca i nadále kamnáři a krbaři používána. Nevýhodou desek Silca je opět oproti deskám SKAMOTEK o něco vyšší prašnost při práci. Jejich pevnostní tlak je nižší, ale k obezdění krbové vložky jsou zcela vyhovující.

Kalcium-silikátové desky SILCA je možné sehnat a zakoupit v síle: 25 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm. 

Desky SKAMOTEC

Jedná se o stavebně izolační kalcium-silikátové desky, které jsou určené pro stavbu a izolaci krbů, kamen, sporáků. Velkoformátový rozměr spolu s lehkou váhou desky usnadňuje manipulaci a práci s deskou. Skamotec 225 je lisovaný, a proto i rozměrově stálý. Z kalcium-silikátových desek se jedná o nejméně prašné desky při zpracování.

Kalcium-silikátové desky SKAMOTEC je možné sehnat a zakoupit v síle: 25 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm.

Kalcium-silikátové desky

Je zapotřebí použít penetraci? 

Kalcium-silikátové desky doporučujeme penetrovat..a to z obou stran!!!

Vermikulitové desky, jak jsme zmiňovali víše v článku se nepenetrují.

 • z vnější strany z důvodu lepšího přilnutí kamnářská malta Hafťák
 • z vnitřní strany z důvodu prašnosti a uvolňování malých částic u cirkulace vzduchu po zatopení do ovzduší

Jakou penetraci použít?

Zde doporučujeme použít jednu z námi nabízených penetrací. Jedná se o kamnářská penetrace, které jsou k tomuto účelu určené. nedoporučujeme použití klasických obyčejných penetrací. Kompletní nabídka penetrací na našem webu.

Kamnářská perlinka

Potřebuji perlinku a do čeho ji, popřípadě natáhnout?

Hodně lidí se nás ptá, zda-li je možné použít i obyčejnou perlinku. Toto možné není a rozhodně nedoporučujeme. Jedná se o speciální KAMNÁŘSKOU PERLINKU, která je napušťena látkou, která po dlouhodobém účinku a absorbování tepla drží svou pevnost a nerozpadá se. Cenově není kamnářská perlinka oproti klasické nijak závažně rozdílná a určitě ji doporučujeme použít.

Pro natažení perlinky na obestavbu je zapotřebí použití kamnářské malty. V nabídce máme několik výrobců a typů a mezi nejoblíbenější patří kamnářská malta HAFŤÁK.

Jaké lepidlo použít pro lepení tepelně izolačních desek?

Všechny materiály určené k obezdění krbových vložek mají svá kamnářská specifická lepidla. Není možné lepit desky Vermikulitové lepidlem, určením pro lepení desek z kalcium-silikátu...a naopak. Doporučujeme použit lepidla určená výrobcem, nebo složením daným k určitému typu izolačních desek. Výběr lepidla doporučujeme nepodceňovat, aby nedošlo k popraskání či rozpadu krbové obestavby

Poslední finální vrstvou je kamnářská omítka

Po natažení perlinky a vyhlazení kamnářské malty, slouží jako finální vrstva kamnářská omítka. Jedná se o speciální kamnářskou omítku a v nabídce naleznete omítky v několika zrnitostech. Stejně jako u malty, doporučujeme i zde použít omítku kamnářskou a k tomuto určenou. Nejdoporučovanější a nejprodávanější je kamnářská omítka Finish.

Kamnářské materiály jsou kamnářské, aby se k obezdívání krbových vložek používali, a aby se jejich použitím předcházelo k popraskání, propadení či jinému poškození krbové obestavby.

Pevně věříme, že jsme Vám tímto článkem aspoň trošku přiblížili výběr stavebního materiálu k obezdění Vaší krbové vložky. V případě, že i tak potřebujete poradit, či něco upřesnit, neváhejte se obrátit na naší technickou podporu 222 262 261.

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam