Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

Zatopení v krbových kamnech, případně v krbové vložce se na první pohled nejeví jakožto extra složitý úkol, při němž by se dalo něco zkazit. Ale opak je pravdouprotože pokud v kamnech zatopíte špatně, tak ty se vám okamžitě „odvděčí“ tím, že začnodýmit,

případě v nich dojde k udušení ohně a vy tak budete muset celý proces znovu opakovat.  Jak tedy na správné zatápění v krbu, abyste se vyhnuli těmto problémům? 

Vše začíná už u výběru vhodného dřeva k podpalu. U něj je důležité to, aby bylo suché, jeho vlhkost by nikdy neměla přesahovat 15 %. Stejně tak je žádoucí, aby se jednalo o měkké dřevo - pro snadné zatopení v krbu tedy používejte například dřevo z jedle či smrku. Častou chybou je pak to, že si lidé nasekávají polínka na stejně velké kousky. To ale není pro správné zatopení v krbu vůbec žádoucí, hned si vysvětlíme proč. 

Základem je správné vrstvení polínek podle velikosti 

Pakliže byste totiž do krbu dali pouze silnější polínka, tak ta se vyznačují tím, že daleko hůře chytají - mohlo by se tak stát, že by se vám oheň podařilo rozdělat až po delší době, pokud tedy vůbec. Při přípravě dřeva si tak nachystejte nejenom silnější polena, ta jsou důležitá kvůli své výhřevnosti, ale též i drobnější třísky. Čím drobnější budou, tím vám dřevo v krbu snáze chytí, nicméně bohatě postačí třísky o průměru přibližně dva a půl centimetru. 

Když máte polena připravena, tak přichází na řadu jejich umístění do krbu. Při něm se zaměřte na jejich vrstvení, rozhodně se tedy vyvarujte tomu, že byste polena do krbu naházeli bezmyšlenkovitěJak by mělo vypadat správné vrstvení polínek do krbových kamen a krbových vložek? Na dno krbu dejte silnější polena a teprve na ně začněte pokládat ta menší. Úplně nahoru pak dejte drobné dřevo a třísky, které se zapalují ze všeho nejjednodušeji. 

Proč je lepší zapalovat dřevo shora? 

Důvody, proč nezapalovat oheň zespodu, jak bohužel bývá stále zlozvykem, ale odshora, jsou hned dva. Jednak je tím usnadněno šíření ohně, oheň se bude samovolně rozšiřovat dolů mnohem snadněji, než kdyby si musel složitě probíjet cestu zespodu kupy dřeva. A zároveň zapálením odshora je zajištěno to, že se vzduch v krbu začne ohřívat prakticky okamžitě - dříve tak pocítíte nefalšované teplo krbu. 

Tím, že zapálíte dřevo shora též pomůžete s rychlejším odvodem zplodin z krbu, neboť aby je komín mohl odvádět, tak potřebuje teplý vzduch, díky kterému může kouř stoupat vzhůru. Dále při podpalování v krbu nezapomínejte ani na to, že musí být zajištěn přívod vzduchu, proto nechte všechny přívody, včetně komínové klapky otevřené. Po zapálení je samozřejmě opět uzavřete a nechcete pouze malý přísun vzduchu, aby nemohlo dojít k výbuchu plynů uvnitř krbu. 

 Podpalovače - Pomohou vám s ještě rychlejším zatopením

Jestliže se vám ani po všech zmíněných radách nedaří krbová kamna, potažmo krbové vložky uvést zapálením dřeva do provozu, poté se nestyďte si pomoci podpalovačem. Ten nejenomže celý proces hodně usnadní - oheň díky němu zvládnete rozdělat opravdu bez námahy, ale výrazným způsobem ho i urychlí. Podpalovače mohou mít přitom celou řadu různých podob. 

Nejvíce ekologickou možností jsou dřevěné podpalovače složené z dřevěných pilin a parafinu. Jejich hlavní předností je to, že neobsahují žádné chemikálie a tudíž nepáchnou. Alternativou k dřevěným podpalovačům jsou pak dřevěné smotky a podpalovače z dřevité vlny. Sázkou na klasiku jsou tuhé podpalovače, jež skvěle poslouží nejenom k rychlému zapálení dřeva, ale i uhlí. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na biolíh, tedy podpalovač do biokrbů. 

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam