Powered by Smartsupp
Spočítat výkon krbu či kamen

V souvislosti se zaváděním emisních tříd u kotlů, z nichž některé navíc už nesplňují přísné podmínky vycházející z popudu Evropské unie a musí tak být vyřazeny z provozu, se v současnosti dosti řeší stejná otázka i u krbových kamen. Konkrétně od září 2022, nebude možné legálně provozovat kotle 1. a 2. třídy pod pohrůžkou padesátitisícové pokuty. Avšak tato vyhláška se týká výhradně právě kotlů, krbových kamen se zatím nikterak nedotýká, neboť ty jsou normami definovány lehce odlišně. 

Abyste věděli, jestli můžete vaše krbová kamna i nadále bez výčitek svědomí používat, tak vám pomůžeme se v této problematice zorientovat a vysvětlíme vám, jak se to v letošním roce má s krbovými kamny v souvislosti s emisemi. I když to hlavní jsme vám již nestínili - kamna totiž nejsou kotlem a nevztahují se na ně současná naplánovaná omezení. To ovšem neznamená, že jejich provoz nepodléhá žádným legislativním rámcům. 

Čím se liší krbová kamna o kotlů?

Krbová kamna se od kotlů odlišují primárně tím, že teplo z nich vyprodukované není rozváděno výhradně pomocí trubek s vodou a párou, nýbrž krbová kamna, a stejně tak i krby, produkují teplo, jež se uvolňuje též rovnou do místnosti, v níž jsou nainstalována. Krbová kamna samozřejmě rovněž mohou sloužit k rozvodu tepla po celém domě, avšak jejich výkon není čistě závislý na následném rozvodu pomocí vody. Z pohledu legislativy se tudíž jedná “pouze” o lokální topidlo, na nějž se vztahují jiná pravidla než na kotle a jiná plnohodnotná topidla na tuhá paliva. 

Díky zmíněným odlišnostem se tedy krbová kamna a kupříkladu ani sporáky neseparují do emisních tříd v pravém slova smyslu, byť i u nich je posuzována emisní náročnost. Zvýšený pozor je pak potřeba věnovat při nákupu krbových kamen se zabudovaným vodním výměníkem, a zároveň příkonem vyšším než-li 10 kW, neboť ty kvůli vyšší emisní a technické náročnosti podléhají povinným pravidelným kontrolám. 

Je potřeba myslet i na budoucnost 

Kamna se sice momentálně nedělí do emisních tříd, respektive takovéto jejich dělení pozbývá smysl, neboť není legislativně vyžadováno, ale i tak je potřeba při jejich pořizování hledět do budoucna, neboť je vysoce pravděpodobné, že vzhledem ke zpřísňujícím se emisním normám časem dojde i na ně. Velkou pozornost tedy věnujte při koupi krbových kamen jejich emisní náročnosti. Snažte se porozhlížet pouze po takových kamnech, jež by spadaly do 3. třídy. Naopak se vyvarujte kamnům 1. a 2. třídy, jež mají vysoké emise. 

Naše nabídka levných krbových kamen je založena na nízkoemisních modelech, takže u nás skladem seženete krbová kamna bez výměníku či krbová kamna s výměníkem, která budete moci využívat i při případném zpřísnění podmínek. Samozřejmě nechybí ani sporáky bez výměníku, sporáky s výměníkem, stejně jako stylová kachlová kamna. 

Majitele krbových kamen primárně zajímá norma ČSN EN 16510-1  

Změny se však dočká certifikace kamen, ta bude od roku 2022 přísnější a dostanou ji pouze taková krbová kamna, jež splňují všechny emisní požadavky a požadavky na účinnost spalování. Je tedy zaručeno, že všechna kamna, která se v příštích letech dostanou na evropský trh, budou odpovídat standardům Ekodesignu. 

Ačkoliv pro používání lokálních topidel nebudou ani po roce 2022 platit žádná celoplošná omezení, tak omezeny mohou být na místní úrovni - kupříkladu starosta vaší obce může zakázat ekologicky náročná lokální topidla. Navíc na všechna krbová kamna se aktuálně vztahuje norma ČSN EN 16510-1, jež nahradila zrušenou normu EN 1324, která definuje obecné požadavky a zkušební metody týkající se krbových kamen a dalších obdobných topidel

Produktové řady

UniflamNordflamHS FlamingoAquaflam VARIOInvictaMasterflammeFlamingo DELUXEAquaflam